אתרי תיירות ברובע

בית כנסת החורבה

רקע כללי

"העומד על אחד ההרים סביב ירושלים, יראה כיפת בית הכנסת בין הכיפות אשר לכל בית, גדול כירח בין הכוכבים". כך ביטא רבי יהושע יוסף ריבלין את התרגשותו מאירוע חנוכת בית הכנסת.

מעטים הם המבנים הנעשים סמלים כה מובהקים בנופה של עיר, על אחת כמה וכמה בעיר מרובת סמלים כירושלים.
בית כנסת 'בית יעקב' או 'החורבה' זכה במהלך השנים למעמד ייחודי ומובהק זה. גם סביבתו של בית הכנסת הייתה לאחד מאתריו הבולטים ביותר של היישוב היהודי בירושלים, בייחוד לאחר סיום בנייתו בשנת 1864.
סביב בית הכנסת שכנו כמה מן המוסדות החשובים ביותר של הקהילה האשכנזית בירושלים: ישיבת עץ חיים, בית הדין, מוסדות צדקה וחסד ובתי מדרש – מוסדות שהיוו את מאפייני החיים היהודיים בירושלים מן המאה התשע עשרה ועד העת החדשה.

ביקור בבית הכנסת שנבנה מחדש יאפשר לכם להתרשם מיופיו המיוחד של חלל בית הכנסת, לראות את ארון הקודש מהגבוהים בעולם ולשמוע את סיפורו של המקום. כמו כן תוכלו לראות את ההיסטוריה בקומת הארכיאולוגיה במרתף של בית הכנסת. ומעל הכל, להתפעל מתצפית מרהיבה ממרפסת כיפת בית הכנסת המשקיפה ב˚360 על העיר ירושלים.

זמן משוער:

שעה

מחיר:

החל מ 10 ₪

קצת הסטוריה

בית הכנסת החורבה נחנך מחדש בכ"ט אדר התש"ע (15 מרץ 2010), לאחר 62 שנות חורבן שהחלו עם הריסתו של בית הכנסת בידי הלגיון הירדני בעת נפילת הרובע במלחמת העצמאות בשנת תש"ח (1948).

דורות ארוכים רחשו בין חומות ירושלים חיים יהודים עשירים. פרקים מפוארים בתולדות העם, מורשתו הדתית ואוצרותיו התרבותיים נכתבו בין סמטאותיה האהובות. בתוככי מסכת מפוארת זו מתנוסס בית כנסת המיוחד ששמותיו עברו כמה גלגולים: 'בית יעקב', או בשמו המלא – 'בית יעקב שבחצר חורבת רבי היודה החסיד', 'בית הכנסת הגדול'. משמעות מיוחדת דתית, לאומית וממלכתית נודעת לו, כאילו מעת בנייתו במאה התשע עשרה ועד לחורבנו באמצע המאה העשרים הוא נתן ביטוי להזדקפות הקומה של עם ישראל בארצו

בית כנסת 'החורבה' היה מרכז לתחייה הדתית והלאומית וסמל לרעיון הבית הלאומי ולשיבת ​​עם ישראל לארצו. אין פלא אפוא כי דווקא בו נערכו כינוסים יהודיים חשובים בתולדות היישוב, בניהם ביקור הנציב הבריטי הראשון הרברט (שמואל) סמואל, הכתרת הרבנים הראשיים האשכנזים לארץ ישראל ועצרת התפילה והזעקה של היישוב היהודי בארץ עם היוודע דבר השואה האימה באירופה. בסוף המאה התשע עשרה ביקר בארץ ישראל בנימין זאב הרצל ולא פסח על 'החורבה'. זאב ז'בוטינסקי ביקר בו ואף דגלי ה'גדודים העבריים' מימי מלחמת העולם הראשון הופקדו בו למשמרת.

סיפורו של בית הכנסת מתחיל במאה ה-15 כאשר קבוצה של יהודים אשכנזים הצליחה בדרך לא דרך להתגבר על איסורים מפורשים של השלטון העות'מני ולקנות את 'דיר אשכנז' – חצר האשכנזים. זהו סיפור על נאמנות לירושלים חרף כל הקשיים. סיפור של קהילה שמצליחה לבנות פעם אחר פעם את מה שלא חדלים שכניה מלהרוס ולהחריב.

בראש חודש חשוון תס"א (27 באוקטובר 1700) התיישבה במקום חבורת עולים מאירופה בהנהגת רבי יהודה חסיד, והקימו בית כנסת. לאחר חורבן ושריפה, נחנך ביהכ"נ מחדש בשנת תרכ"ד (1864). מאז הקמתו, הפך ביהכ"נ "החורבה" ששמו המלא "בית הכנסת בית יעקב שבחצר חורבת רבי יהודה חסיד" – לבית הכנסת הגדול, המפואר והחשוב בכל ארץ ישראל ולמרכז החיים ברובע היהודי. יומיים לאחר שנפל הרובע במאי 1948, פוצצו הירדנים את בית הכנסת, כמעשה סמלי המבטא את ניצחונם. כך הפכה "החורבה" לגל חורבות שנית. בית הכנסת עבר גלגולים רבים, החל מהקמתו בראשית המאה ה-18 על ידי קהילת רבי יהודה החסיד, עבור בהחרבתו כעשרים שנים מאוחר יותר, הקמתו מחדש. בשנת 1948 במלחמת העצמאות פוצצו חיילי הלגיון הירדני את בית הכנסת. יום לאחר מכן נפל הרובע היהודי. לאחר מלחמת ששת הימים, עם חזרת היהודים לרובע היהודית הוחלט על בניה מחדש של בית הכנסת. אמנם בית הכנסת לא נבנה מיד וישנן סיבות רבות לכך, ובינתיים נבנתה באופן זמני רק הקשת כסמל לבית הכנסת. בתחילת שנות ה-2000 החליטה הממשלה להקים את בית הכנסת ואכן בית הכנסת נחנך מחדש ב-כ"ט באדר התש"ע 15 למרץ 2010.

כך, כחמישים שנה מחורבן בית הכנסת החל שיקום המבנה בהתאם למתכונתו מהמאה ה-19, בנייתו הושלמה ב-2010 והוא נחנך ונפתח לקהל המבקרים והמתפללים. המבנה נבנה במתכונת קרובה לזו, המקורית, וייחודו בהיכל התפילה המרשים, במלאכת השימור המדוקדקת, בארון הקודש המתנשא מעלה, בגלריה העילית ובתצפית הסובבת את כיפת המבנה.

כתובת בית הכנסת: רחוב היהודים 89, הרובע היהודי, ירושלים.

מה שאתם צריכים לדעת

*חובה להצטייד בכרטיס זה
*הכניסה לאתר בשעות הפעילות בין השעות: 00:18-00:10 ,על בסיס מקום פנוי בימי שני וחמישי
בד"כ הכניסה תתאפשר החל מהשעה: 11:00
*הכרטיס מקנה כניסה לאתר ללא הדרכה.
*תנאי ביטול: עד יום עסקים לפני מועד הביקור ללא חיוב, ביטול לאחר מכן בחיוב מלא.

צפו בתמונות

לחצו להגדלה

רכישת כרטיסים

עבור בית כנסת החורבה

דילוג לתוכן