מה מתרחש כאשר חבורה של צעירים ציונים פעילי תנועת בית"ר מחליטים להקים מערך הגנה על תושבי הרובע היהודי והעיר העתיקה מפני המוסלמים והבריטים? מי היא הפלוגה אמיצת הרוח והחזקה שהסכימה לסכן את חייהם של חבריה למען תקיעה בשופר במוצאי יום כיפור? סיפורה של פלוגת הכותל הוא סיפור ציוני על התיישבות בירושלים ועל חשיבותה של העיר.

רקע כללי

פרק נשכח של גבורה וחלוציות בלב הרובע

הכותל המערבי… מוצאי יום הכיפורים בשלהי תקופת המנדט. תפילות היום מסתיימות ומתח שורר באוויר. השוטרים הבריטים והערבים המפקחים על התפילה מכוונים את כידוני רוביהם אל המתפללים ובוחנים אותם בשבע עיניים… המתח גואה ולפתע, כמו משום מקום, נשמעת תקיעת השופר…הקהל פורץ בשאגה: "לשנה הבאה בירושלים הבנויה"  אבל השוטרים הבריטים פורצים בחמת זעם אל תוך הרחבה. אלימות ודם מסיימים את היום הקדוש אך דבר אינו יכול לדכא את התרוממות הרוח בקרב המתפללים. במשך שבע עשרה שנה, בכל שנה, עד 1947, נמצא מי שהעז להבריח למקום שופר ולתקוע בו, למרות האיסור שהטילו שלטונות המנדט, גם במחיר אובדן חירותו. בין התוקעים היו גם צעירי 'פלוגת הכותל'.

זמן משוער:

40 דקות

מחיר:

החל מ11 ₪

קצת הסטוריה

פלוגת הכותל הוקמה ב-1937 על ידי תנועת בית"ר היא הייתה אחת מפלוגות בית"ר (כגון 'פלוגת ראש פינה' ו'פלוגת כפר סבא') שאליהן גויסו מתנדבים ששירתו במושבות בעבודה ובהגנה על הישוב.  צעירי פלוגת הכותל עבדו בבניין ובסלילת כבישים למחייתם אך תפקידם העיקרי היה להגן על היהודים ההולכים אל הכותל המערבי מפני התנכלויות הערבים שהלכו והתרבו באותן שנים. במוזיאון בית פלוגת הכותל תוכלו לצפות בסרט המספר על חייהם של אנשי הפלוגה ברובע על פעולותיהם ההרואיות ועל הסיכון הרב שנטלו על עצמם. ב-1938 סגרו הבריטים את מרכזה של הפלוגה ברובע אך שמונים שנה לאחר מכן נפתח מחדש המקום והפעם כמוזיאון מרגש המספר את סיפורם הנשכח של הצעירים והצעירות שהקדישו את שנותיהם היפות ביותר למען עמם.

המלצתנו: כשתעמדו סמוך לפתח המבנה שימו לאבני הענק המשולבות בבסיס פינתו. אבנים אלה שייכות לחנויות עתיקות של רחוב הקרדו מהתקופה הביזנטית. כמה סמלי שאבני ענק מתקופה, שבחלקה אסרו על היהודים להתגורר בירושלים, משמשות יסוד למבנה המסמל את תחיית העם בעירו 1400 שנים מאוחר יותר.

מה שאתם צריכים לדעת

*משך הביקור כ45 דק'.
*כתובת האתר: רחוב היהודים פינת פלוגת הכותל

צפו בתמונות

לחצו להגדלה

רכישת כרטיסים

עבור בית פלוגת הכותל

דילוג לתוכן