אתרי תיירות ברובע

בית פלוגת הכותל

רקע כללי

"מי שישלוט בעיר העתיקה ישלוט בארץ כולה" (יומן פלוגת הכותל, אורי צבי גרינברג).

מה מתרחש כאשר חבורה של צעירים ציונים פעילי תנועת בית"ר מחליטים להקים מערך הגנה על תושבי הרובע היהודי והעיר העתיקה מפני המוסלמים והבריטים? מי היא הפלוגה אמיצת הרוח והחזקה שהסכימה לסכן את חייהם של חבריה למען תקיעה בשופר במוצאי יום כיפור? סיפורה של פלוגת הכותל הוא סיפור ציוני על התיישבות בירושלים ועל חשיבותה של העיר.

במקום יש שני מיצגים אור קוליים אשר מספרים את סיפור גבורה יוצא הדופן של המאבק כנגד המנדט הבריטי מתוך מטרה לשמור על המסורת והקשר של העם היהודי אל ירושלים והכותל המערבי.

זמן משוער:

40 דקות

מחיר:

החל מ 10 ₪

קצת הסטוריה

מראשית ימי המנדט הבריטי התנכלו הערבים ליהודים. כבר בסוף המאה התשע-עשרה ותחילת המאה העשרים היו היהודים ברוב העתיקה, אולם עם הנדידה לעיר החדשה, הלך הרובע היהודי והתמעט. התשתיות והניקיון ברובע פיגרו בהרבה אחרי אלו שבעיר החדשה, ולכן כל מי שיכל עבר אליה. ברבוע היהודי נשארו רק העניים והחלשים.

עם ריבוי הפגיעות ביהודי העיר העתיקה בידי הפורעים הערבים, הוחלט בראשית 1937 על דאגה לביטחון תושבי הרובע היהודי, ולשם כך הקומה "פלוגת הכותל". חברי "פלוגת הכותל" עסקו בכל מיני עבודות: בניין, סלילת כבישים, נוטרות ועוד. בלילה אבטחו את היהודים שנהגו להתפלל ליד הכותל המערבי.

בסוף 1937 מנתה "פלוגת הכותל" 24 חברים (ועוד שש בנות) שגרו בשכירות באחד הבתים ברובע היהודי. הימצאותה של הפלוגה בעיר העתיקה הגבירה את ביטחונם של היהודים במקום, והגנה עליהם מפני התקפות הערבים. לא פעם היו מעורבים חברי הפלוגה גם בחילופי ירי. קיומה של פלוגת הכותל היה לצנינים בעיני השלטונות הבריטיים. קציני משטרה נהגו תדיר לבצע חיפושים בבית הפלוגה והתרו בחברים שלא להניף את הדגל הלאום על הבית בטענה שהדבר מרגיז את הערבים ומהווה פרובוקציה.

באתר תשמעו את סיפורה המרתק של פלוגת הכותל.

מה שאתם צריכים לדעת

*חובה לתאם את הביקור מראש
*פתיחה מ 8 איש ומעלה
*חובה להצטייד בכרטיס זה בכניסה לאתר.
*משך הביקור כ45 דק'.
*תנאי ביטול: עד שלושה ימי עסקים מראש ללא חיוב, ביטול לאחר מכן בחיוב מלא
*כתובת האתר: רחוב היהודים פינת פלוגת הכותל
*תנאי ביטול: עד יום עסקים לפני מועד הביקור, ביטול לאחר מכן בחיוב מלא.

צפו בתמונות

לחצו להגדלה

רכישת כרטיסים

עבור בית פלוגת הכותל

דילוג לתוכן