אתרי תיירות ברובע

הגן הארכאולוגי – מרכז דוידסון

רקע כללי

מסע מיוחד בזמן לימים הקדומים, ימי תפארתה של ירושלים, בהם הייתה לאבן שואבת לעולם כולו. תעמדו תחת שרידיה של קשת רובינסון אשר הייתה המחלף הקדום בעולם, לבקר בשרידי החנויות שניצבו בצד הדרך ולחזות במקוואות הטהרה ששימשו את עולי הרגל לבית המקדש. במסע תזכו לפסוע במדרגות הרחבות אשר בנה המלך הורדוס והובילו אל רחבת בית המקדש, לצפות בשרידי הארמונות האומיים שניצבו במלוא תפארתם כמה מאות שנים מאוחר יותר, לבקר בחדרים הביזנטיים המרשימים הניצבים במקום ולצעוד על החומה העות'מאנית הצופה על האזור כולו.

זמן משוער:

שעה

מחיר:

החל מ 15 ₪

קצת הסטוריה

בחפירות שנעשו לאחר איחוד ירושלים צמוד אל הכתלים המערבי והדרומי נמצאו ממצאים מרתקים ומרגשים. בצמוד לכותל המערבי נתגלה רחוב רחב ומרשים מימי בית המקדש בשני, שהיה בעצמו הרחוב הראשי של ירושלים באותה תקופה. כולם הלכו שם, עולי רגל, תיירים וכן גדולי היהודים שחיו באותה התקופה – רבן יוחנן בן זכאי ורבי עקיבא. אם תגיעו לגן הארכיאולוגי תצעדו גם אתם על אותם המרצפות ממש! תפליגו עם הדמיון ותראו בעיני רוחכם את מאות אלפי היהודים עולים לרגל ברטט ובשמחה.

בשנת 70 לספירה החריבו הרומאים את בית המקדש. אבני ענק שהופלו מכותלי הר הבית, נפלו על הרחוב. היו אלה אבני קשת עצומה שהייתה פרוסה על הרחבה והובילה אל החלק הדרומי של הר הבית (ושרידיה נראים על הכותל המערבי), הן נפלו על הרחוב ופערו בו בור ענק. מתחת לרחוב נתגלתה תעלת ניקוז מרשימה וגם בתוכה נמצאו ממצאים מדהימים מימי החורבן ממש. זה המקום אליו ברחו הלוחמים בתקווה שימלטו מחרבם של הרומאים.
ליד הכותל הדרומי, תעלו על גרם מדרגות חצוב בסלע האם של הר המוריה (בחלקו מקורי מימי הבית השני) ששימש את העולים אל הר הבית. גרם מקורי שהדריכה על מדרגותיו מעוררת רטט, כשמדמיינים וחושבים על אותם הדמויות שטיפסו במעלה המדרגות לבית המקדש.

בשטח ישנם גם מבנים רבים מהתקופה הביזנטית שהתאפיינה בתנופת בנייה מרשימה. בין ההריסות נמצא גם אוצר ייחודי – מדליון גדול של זהב ועליו תבליט מנורה וסמלים יהודיים נוספים. כמו כן נמצאו גם מטבעות זהב רבים ועליהם סמלי יהודיים, זאת חרף העובדה שבתקופה הביזנטית לא הורשו יהודים להכנס לירושלים.

במקום ישנם גם שרידי ארמונות אומיים מהתקופה המוסלמית הקדומה. החשוב מבניהם היה ארמון אשר לו גשר שחיבר את הקומה העליונה בארמון אל מסגד אל' אקצה. הגשר שימש כמעבר פרטי של הסולטן למסגד. רעש אדמה אדיר בשנת 749 גרם לקריסת המבנים שלא נבנו מחדש. שרידים מארמונות אלה מפוזרים בכל האתר ואפשר להבחין בהם כבר בכניסה.

מה שאתם צריכים לדעת

*המוזיאון המקורה סגור לרגל שיפוצים.
*חובה להצטייד בכרטיס זה ולהציגו בכניסה לאתר.
*כרטיס זה מהווה כניסה לאתר, ללא הדרכה.
*כתובת האתר: רחוב מעלות הרב גורן, צמוד לשער האשפות
*נא לקחת בחשבון את עומסי התנועה בירושלים וברובע היהודי בפרט בימי חול המועד להיערך
בהתאם.
*ביטול הכרטיס עד ארבעה ימי עסקים לפני מועד הביקור, ביטול לאחר מכן בחיוב מלא.
*הביקור מתקיים בהתאם להוראות משרד הבריאות.

צפו בתמונות

לחצו להגדלה

רכישת כרטיסים

עבור הגן הארכאולוגי – מרכז דוידסון

דילוג לתוכן