אתרי תיירות ברובע

הרובע ההרודיאני – מוזיאון וואהל לארכאולוגיה

רקע כללי

הרובע ההרודיאני – מוזיאון וואהל לארכאולוגיה

מתחת לבתי הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים הסתתרו להם במשך שנים שרידים של בתי אנשים אמידים שגרו ברובע ההרודיאני (הידוע גם כפרוור ההרודיאני). באמצעות בתים אלו יכולים אנו לחוות את חיי היום יום של אנשי ירושלים בימיה האחרונים, וכך לראות את פארה של ירושלים וגם את אפרה זה לצד זה. השכונה הייתה בנויה על הגבעה המערבית (הר ציון של ימינו) ממנה ניתן היה להשקיף אל בית המקדש אשר שכן על הגבעה המזרחית (הר המוריה). המקום נחשב לאחד מאתרי הארכאולוגיה התת קרקעיים הגדולים בעולם, ובו מתחם של שישה בתים שנשתמרו ברמות שונות על שטח של כשלשה דונם.

זמן משוער:

שעה

מחיר:

החל מ 10 ₪

קצת הסטוריה

רובע אצולת העיר ירושלים בימי בית המקדש השני מכונה "הרובע ההרודיאני" על שם הבתים שבו אשר מתוארכים לימיו של המלך הורדוס. באותה תקופה גדלה ירושלים והתפשטה לעבר הגבעה המערבית. נבנו בה שכונות חדשות שאוכלסו בעשירי ירושלים אשר חלקם היו ככל הנראה כוהנים. הבתים שנחשפו לאחר מלחמת ששת הימים בחפירות ברובע היהודי, מספרים לנו על העושר והפאר שחיו בהם תושבי ירושלים באותם ימים. נכנס למרתפים, למטבח ולסלון של אותם אנשים. נצפה בפסיפסים, במקוואות, בעיטורים, כל זה יזכיר לנו על מה חרבה ירושלים.

הבתים נמצאו הרוסים בתוך שכבת שריפה אדירה המעידה על האש הגדולה שהשתוללה בירושלים, כחודש לאחר חורבן בית המקדש.

במבנה הראשון באתר, ממנו נותרה קומת המרתף בלבד, נראה חדרי רחצה, מקוואות טהרה ושרידי קירות. ריבוי המקוואות יכול להעיד על חשיבות הטהרה עבור תושבי הבית בסוף תקופת הבית השני (שסביר להניח שהיו כהנים).
בהמשך הסיור נגיע אל ׳בית המידות׳ בית גדול ומפואר מאוד. שם נוכל לראות עיטורי צבע על הקירות ורצפות פסיפס מפוארות, שולחנות מעוטרים, כלי חרס בשלל צבעים ועוד ממצאים המעידים על עושר רב ושגשוג כלכלי בתקופה זו.

ממצא מרתק ומיוחד במינו, שנמצא חרוט על אחד הקירות ברובע היהודי ( המקור נמצא במוזיאון ישראל ) הוא חריטת מנורת המקדש. לדעת החוקרים ישנו סיכוי סביר שהאדם שחרט את המנורה, הוא כהן שראה את המנורה במקדש והנה לנו אפשרות לקבל אולי, הצצה אל מראה המנורה השואף למקור. מראה המנורה במקדש הנראה חרוט על הקיר שונה ממנורת הכנסת ומהמנורה שעל גבי שער טיטוס בעיקר בבסיס המנורה.

הפאר והעושר המופיעים גם במקורות חז״ל וגם במקורות היסטוריים נוספים, מעידים על פערים חברתיים גדולים שהיוו חלק מרכזי מבעיות החברה היהודית בתקופה זו. פערים שהובילו למלחמת אחים ולבסוף, אף לחורבן בית המקדש וירושלים.
הבתים ברובע ההרודיאני, נתגלו, שרופים והרוסים, בשל השריפה העזה שהשתולל באזור כחודש לאחר חורבן בית המקדש.

מה שאתם צריכים לדעת

*משך הסיור כשעה.

*מומלץ להזמין הדרכה לסיור (בתשלום נוסף).

*ניתן לבקר ברובע ההרודיאני  במהלך אחד הסיורים המודרכים המתקיימים באופן שותף בכך יום.

*באתר מתקיימת עבודת שימור של רשות העתיקות.

*שעות הפעילות ימים א-ה בין 10:00-18:00.

*חובה להצטייד בכרטיס זה.
*כרטיס זה מהווה כניסה לאתר , ללא הדרכה.
*כתובת האתר: רחוב הקראים 1
*נא לקחת בחשבון את עומסי התנועה בירושלים וברובע היהודי בפרט בימי חול המועד ולהיערך
בהתאם.
*ביטול הכרטיס עד ארבעה ימי עסקים לפני מועד הביקור, ביטול לאחר מכן בחיוב מלא.
*הביקור מתקיים בהתאם להוראות משרד הבריאות.

צפו בתמונות

לחצו להגדלה

רכישת כרטיסים

עבור הרובע ההרודיאני – מוזיאון וואהל לארכאולוגיה

דילוג לתוכן