רקע כללי

בשנת 1967, החלה מדינת ישראל בחפירה ארכאולוגית בהיקף עצום ברובע היהודי שלא נחפר מעולם קודם לכן. לחופרים לא היה מושג מה תהיה רמת הממצאים. בדיעבד אפשר לומר כי הממצאים שמצאו הם מהממצאים מהחשובים והמרגשים שנמצאו אי פעם. שרידי ירושלים לאורך 3000 שנה נחשפו בכל המרחב.

בימי הבית השני ירושלים בנויה על גבי שתי גבעות סמוכות. הר ציון והר המוריה. על הר ציון, או בכינוי הנוסף של ההר – הגבעה המערבית, נבנו בתי אצולת העיר ירושלים. ביניהם היו עשירים וחלקם היו  משפחות כוהנים.

הבית השרוף הוא כינוי לאחד מבתי המגורים של עשיר ירושלמי מימי הבית השני. הבית השרוף הוא אחת העדויות המרתקות והמרגשות ביותר מהמאורעות שקדמו לחורבן בית המקדש בשנת 70 לספירה.

זמן משוער:

40 דקות

מחיר:

החל מ 10 ₪

קצת הסטוריה

בימי הבית השני הייתה ירושלים בנויה על גבי שתי גבעות סמוכות – הר ציון והר המוריה. על הר ציון, או בכינויו הנוסף  – הגבעה המערבית, נבנו בתי אצולת העיר ירושלים. כל מי שיכל להרשות לעצמו עזב את האזור הצפוף של ירושלים לכיוון מערב וצפון מערב. הבתים שנבנו היו מרשימים בגודלם, ועושר אדיר של פריטים נמצאו תחת החפירות.

מלאכת החפירה הוטלה על פרופסור נחמן אביגד. בספרו החשוב 'העיר העליונה' מבטא פרופסור אביגד את התרגשותו הרבה מהממצאים החשובים.

בין הממצאים שבבית השרוף, בתוך שכבת אפר גדול נמצאה כוסית אבן שבורה ועליה כתובת בכתב עברי בן ימינו. על הכוס היה כתוב: "דבר קתרוס", הכתובת פוענחה ופורשה כ – של בן קתרוס. ממצא שכזה הוא הגשמת חלום של כל ארכאולוג. משקולת השייכת לבעל הבית שעליה חרוט שם הדייר. השם קתרוס אינו סתם שם חסר משמעות. שם זה נזכר בגמרא במסכת יומא כשמה של אחת מעשרים וארבע משפחות הכהונה שעבדו במקדש בימי הבית השני. השם מופיע שם בהקשר לא חיובי: "אוי לי מבית קתרוס אבוי לי מקולמוסן".

שני ממצאים מרגשים נוספים שנמצאו בחפירות. כידון מתכת ושרידי זרוע של אישה צעירה.

מייצג אור קולי מרהיב במגוון שפות, יחזיר אותנו אחורה בזמן ויפגיש אותנו עם בני המשפחה והימים האחרונים שלפני חורבן בית המקדש השני. בנוסף ישנה במקום תצוגה של פריטים ארכאולוגים שנמצאו בחפירות באתר.

מה שאתם צריכים לדעת

*חובה להצטייד בכרטיס זה ולהציגו בכניסה לאתר
*שפת ההקרנה: עברית
*משך הביקור: כ 40 דקות.
*כתובת האתר: רחוב, תפארת ישראל 2
*נא להגיע לפחות 10 דקות לפני שעת הביקור המוזמן
*נא לקחת בחשבון את עומסי התנועה בירושלים וברובע היהודי בפרט בימי חול המועד ולהיערך
בהתאם.
*ביטול הכרטיס עד יום עסקים לפני מועד הביקור, ביטול לאחר מכן בחיוב מלא.
*הביקור מתקיים בהתאם להוראות משרד הבריאות

צפו בתמונות

לחצו להגדלה

רכישת כרטיסים

עבור הבית השרוף

דילוג לתוכן