הבית השרוף" הוא מבנה מגורים מתקופת הבית השני שהתגלה בחורבנו בזמן שיקום הרובע היהודי.

רקע כללי

 

בחודש ינואר בשנת 1970, שלוש שנים בלבד לאחר איחודה של ירושלים במלחמת ששת הימים, עמדה חבורה דוממת של ארכיאולוגים בראשותו של פרופ' נחמן אביגד מסביב לבור גדול שהחל להיחפר בשולי הרובע היהודי ההרוס כהכנה לבניין חדש. הבוץ ההמולה והרעש של הרובע היהודי הנבנה ומשתקם לאיטו, כמו גם הקור והגשם החורפי הטורדני, לא הסיטו את תשומת ליבם. הם המשיכו להביט למטה כאחוזי כישוף, כשמול עיניהם החלו להיחשף שרידי מפולות של מבנה שרוף ומפויח שנחרב בשנת 70 לסה"נ בעת המרד הגדול נגד הרומאים. היתה זו הפעם הראשונה אי פעם ששרידים מחורבן ירושלים של ימי הבית השני התגלו בעיר וההתרגשות הייתה אדירה.

לאחר מכן התגלה שהמבנה שזכה לכינוי 'הבית השרוף' היה חלק משכונת מגורים של עשירי ירושלים שתוכלו לראותה בעיקר באתר השכן, 'הרובע ההרודיאני'.

זמן משוער:

40 דקות

מחיר:

22₪ - מבוגר | 11₪ לילד/גמלאי/סטודנט/נכה/חייל

קצת הסטוריה

היום, עשרות שנים לאחר אותה תגלית, שהכתה גלים בארץ ובעולם, אנו יורדים אל הדממה במעמקי הבניין המודרני שהוקם באתר. רעשי הרובע נעלמים מאחורינו ואנו מוצאים את עצמנו בתחתית גרם המדרגות, במרתף של בניין קדום שחרב ואיננו ובו התגוררו יהודים ירושלמים בסוף ימי בית המקדש השני. בחפירה נוכל לראות את שרידי החורבן, המסגירים את רגעי האימה שקדמו לנפילתה של השכונה בידי הרומאים בח' באלול של שנת ג'תת"ל, היא שנת 70 לסה"נ. הסרט החווייתי המוקרן באתר שוזר את הממצאים הארכיאולוגיים בסיפורה של משפחת כהנים יהודים, משפחת קתרוס החוגגת בביתה את חג הפסח האחרון לפני החורבן הממשמש ובא… אנו שומעים על השסע ושנאת האחים שפשו בחברה היהודית, על המלחמה נגד הכובש הרומי ועל שאלות ערכיות קשות, שהטרידו את בני הזמן וממשיכות להטריד אותנו עד היום.

המלצתנו: בתום הקרנת הסרט מומלץ להקדיש דקות אחדות לתצוגת הממצאים שהתגלו באתר ובהם משקולת אבן שעליה חרוט שמה של משפחת קתרוס, משפחת כוהנים המוכרת לנו מן התלמוד במסכת פסחים. לאחרונה התגלתה לא רחוק מכאן, מתחת לבית כנסת תפארת ישראל, משקולת אבן שניה הנושאת את שמה של משפחה זו. לצד המשקולת תוכלו לראות ראש של חנית שהתקינו המורדים היהודים כשעמדו על נפשם נגד הלגיונות הרומאים שפרצו בחמת זעם אל בתיהם, כלי חרס וכלים שגולפו באבן ירושלמית. שימו לב: אחד הכלים עשוי סוג אבן שאינה מצויה בירושלים והובאה מרחוק; האם תוכלו לזהות אותו ולנחש מה תפקידו ומנין הובא?

מה שאתם צריכים לדעת

*שפת ההקרנה: עברית
*משך הביקור: כ 40 דקות.
*כתובת האתר: רחוב, תפארת ישראל 2
*נא להגיע לפחות 10 דקות לפני שעת הביקור המוזמן
*נא לקחת בחשבון את עומסי התנועה בירושלים וברובע היהודי בפרט בימי חול המועד ולהיערך
בהתאם.

צפו בתמונות

לחצו להגדלה

רכישת כרטיסים

עבור הבית השרוף

דילוג לתוכן