אתרי תיירות ברובע

טיילת החומות הדרומית ומרכז דוידסון

סיור לארוך טיילת החומות הדרומית וביקור במרכז דוידסון שנמצא למרגלות הר הבית

רקע כללי

בואו לחוויה יוצאת דופן, תתחילו את הסיור בשער יפו עם עלייה לטיילת החומות המרהיבה של ירושלים. את הירידה מהטיילת נעשה בשער האשפות ומיד ניכנס למרכז דוידסון אחד האתרים החשובים והמרגשים ביותר שיש בעיר העתיקה שבא נוכל לראות 3000 שנה של היסטוריה.

זמן משוער:

שעתיים

מחיר:

החל מ 24 שח

קצת הסטוריה

טיילת החומות.
העיר העתיקה נבנתה במאה ה-16 במצוות הסולטאן העות'מאני סולימאן המפואר. ארבע מאות שנים צעדו חיילים טורקים בשביל הפטרולים לאורך חומת העיר, בין השערים ומגדלי השמירה. השביל ששופץ והוסב לטיילת הוא היום מסלול הליכה ייחודי המזמן נקודות מבט לא שגרתיות לעבר ירושלים שבתוך החומות ומחוצה להן, לעבר שרידי העבר ותהליכים בהווה.

הבריטים אשר כבשו את הארץ מידי הטורקים בשנת 1917 חשו אחריות לשמירה על חזותה של העיר, וקבעו תקנות שישמרו על אופייה. בין השאר קבעו כי העמקים שאינם בנויים סביב החומות יישארו לא בנויים וישמשו חגורה ירוקה המבדילה בין ישן לחדש. הבריטים תיקנו תקנות האוסרות על בנייה צמודה לחומות או סמוכה להן. תפיסה זו התקבלה גם על ידי רשויות התכנון בישראל, והיא תקפה עד היום.

לאחר מלחמת העצמאות ונפילת העיר העתיקה בידי הלגיון הירדני, נקבע הגבול בין ירדן לבין ישראל סמוך לחומה. קו הגבול חצה את ירושלים תשע עשרה שנים, עד מלחמת ששת הימים. לאחריה הוכשרו טיילת החומות, וגן לאומי סובב חומות ירושלים לרגלי החומה

מרכז דוידסון

בחפירות שנעשו לאחר איחוד ירושלים צמוד אל הכתלים המערבי והדרומי נמצאו ממצאים מרתקים ומרגשים. בצמוד לכותל המערבי נתגלה רחוב רחב ומרשים מימי בית המקדש בשני, שהיה בעצמו הרחוב הראשי של ירושלים באותה תקופה. כולם הלכו שם, עולי רגל, תיירים וכן גדולי היהודים שחיו באותה התקופה – רבן יוחנן בן זכאי ורבי עקיבא. אם תגיעו לגן הארכיאולוגי תצעדו גם אתם על אותם המרצפות ממש! תפליגו עם הדמיון ותראו בעיני רוחכם את מאות אלפי היהודים עולים לרגל ברטט ובשמחה.

בשנת 70 לספירה החריבו הרומאים את בית המקדש. אבני ענק שהופלו מכותלי הר הבית, נפלו על הרחוב. היו אלה אבני קשת עצומה שהייתה פרוסה על הרחבה והובילה אל החלק הדרומי של הר הבית (ושרידיה נראים על הכותל המערבי), הן נפלו על הרחוב ופערו בו בור ענק. מתחת לרחוב נתגלתה תעלת ניקוז מרשימה וגם בתוכה נמצאו ממצאים מדהימים מימי החורבן ממש. זה המקום אליו ברחו הלוחמים בתקווה שימלטו מחרבם של הרומאים.
ליד הכותל הדרומי, תעלו על גרם מדרגות חצוב בסלע האם של הר המוריה (בחלקו מקורי מימי הבית השני) ששימש את העולים אל הר הבית. גרם מקורי שהדריכה על מדרגותיו מעוררת רטט, כשמדמיינים וחושבים על אותם הדמויות שטיפסו במעלה המדרגות לבית המקדש.

מה שאתם צריכים לדעת

*שעות פעילות טיילת החמות א'-ה' 16:00-9:00, ו' וערבי חג 14:00-9:00
*שעות פעילות מרכז דוידסון א'- ה' 10:00-18:00 ו' וערבי חג 09:00-15:00
*המוזיאון המקורה סגור לרגל שיפוצים.
*כרטיס זה מהווה כניסה לאתר, ללא הדרכה.
*הכניסה לטיילת הדרומית הינה כ50 מטר אחרי שער יפו מימין.
*הביקור מתחיל בטיילת הדרומית ולאחריו דוידסון, לא ניתן לעשות את המסלול הפוך.
*הביקור מתקיים בהתאם להוראות משרד הבריאות.

צפו בתמונות

לחצו להגדלה

רכישת כרטיסים

עבור טיילת החומות הדרומית ומרכז דוידסון

דילוג לתוכן