יום העצמאות ברובע היהודי!

החברה לפיתוח הרובע היהודי מאחלת לכם חג שמח!

פעילות אתרי התיירות ביום העצמאות 26/04:

הבית השרוף

פתוח לקהל הרחב ללא תשלום

אין צורך בתיאום מראש

בשיתוף משרד מורשת, ציוני דרך והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

פתוח בין השעות: 09:00-18:00 (כניסה אחרונה ב17:20)

בשנת 1967, החלה מדינת ישראל בחפירה ארכאולוגית בהיקף עצום ברובע היהודי שלא נחפר מעולם קודם לכן. לחופרים לא היה מושג מה תהיה רמת הממצאים. בדיעבד אפשר לומר כי הממצאים שמצאו הם מהממצאים מהחשובים והמרגשים שנמצאו אי פעם. שרידי ירושלים לאורך 3000 שנה נחשפו בכל המרחב.

בימי הבית השני ירושלים בנויה על גבי שתי גבעות סמוכות. הר ציון והר המוריה. על הר ציון, או בכינוי הנוסף של ההר – הגבעה המערבית, נבנו בתי אצולת העיר ירושלים. ביניהם היו עשירים וחלקם היו  משפחות כוהנים.

הבית השרוף הוא כינוי לאחד מבתי המגורים של עשיר ירושלמי מימי הבית השני. הבית השרוף הוא אחת העדויות המרתקות והמרגשות ביותר מהמאורעות שקדמו לחורבן בית המקדש בשנת 70 לספירה.

מרכז דוידסון

מסע מיוחד בזמן לימים הקדומים, ימי תפארתה של ירושלים, בהם הייתה לאבן שואבת לעולם כולו. תעמדו תחת שרידיה של קשת רובינסון אשר הייתה המחלף הקדום בעולם, לבקר בשרידי החנויות שניצבו בצד הדרך ולחזות במקוואות הטהרה ששימשו את עולי הרגל לבית המקדש. במסע תזכו לפסוע במדרגות הרחבות אשר בנה המלך הורדוס והובילו אל רחבת בית המקדש, לצפות בשרידי הארמונות האומיים שניצבו במלוא תפארתם כמה מאות שנים מאוחר יותר, לבקר בחדרים הביזנטיים המרשימים הניצבים במקום ולצעוד על החומה העות'מאנית הצופה על האזור כולו.

* הסיור בתשלום

פתוח בין השעות: 09:00-18:00

בית כנסת החורבה

מעטים הם המבנים הנעשים סמלים כה מובהקים בנופה של עיר, על אחת כמה וכמה בעיר מרובת סמלים כירושלים.
בית כנסת 'בית יעקב' או 'החורבה' זכה במהלך השנים למעמד ייחודי ומובהק זה. גם סביבתו של בית הכנסת הייתה לאחד מאתריו הבולטים ביותר של היישוב היהודי בירושלים, בייחוד לאחר סיום בנייתו בשנת 1864.
סביב בית הכנסת שכנו כמה מן המוסדות החשובים ביותר של הקהילה האשכנזית בירושלים: ישיבת עץ חיים, בית הדין, מוסדות צדקה וחסד ובתי מדרש – מוסדות שהיוו את מאפייני החיים היהודיים בירושלים מן המאה התשע עשרה ועד העת החדשה.

* הסיור בתשלום

פתוח בין השעות: 09:00-18:00